czwartek, 26 marca 2015

W co się bawić z psem?

W CO SIĘ BAWIĆ Z PSEM?

Zabawa jest ważnym aspektem w życiu psa jak i jego właściciela. Obojgu przynosi niemałą frajdę. Podczas wspólnych szaleństw między dwoma osobnikami nawiązuje się ogromna więź, oparta na zaufaniu i przyjaźni. Psiaki największą ochotę na zabawę mają w wieku szczenięcym i młodzieżowym, jednak nie wyklucza to z gry osobników będącym w wieku dorosłym czy wieku seniora. Jest to uzależnione od rasy, predyspozycji, stanu zdrowia i poniekąd nas samych. Ogólnie rzecz biorąc zdrowy i szczęśliwy pies powinien mieć chęć do zabawy w każdym wieku.

Podczas zabawy ze szczeniakiem należy pamiętać o tym, aby maluch nie gryzł nas po rękach. Teraz wyda nam się to śmieszne-jak urośnie dostanie od nas OPR za to, że złapał zbyt mocno. Aby tego uniknąć należy od razu eliminować negatywne zachowanie, przerywając zabawę, na czas aż szczeniak się uspokoi. Pamiętajmy też o tym, że to człowiek rozpoczyna i kończy zabawę, a nie pies.

Podczas zabawy z psem dorosłym lub seniorem nie zapominajmy o tym, aby dopasować tempo naszych harców do możliwości i upodobań psa.

W co się więc bawić z psem? Poniżej przedstawiam kilka propozycji.

  1. Aport – popularna forma zabawy z psem. Na czym polega każdy wie. Psiak może aportować, piłkę, patyk oraz inne zabawki. Każdy powrót piłki do nas możemy nagradzać smakołykiem lub pieszczotami. Psiak lubiący aportować, na pewno będzie zadowolony z takiej zabawy.
  2. Przeciąganie – to nic innego jak trzymanie szarpaka/sznurka z jednej strony przez nas, a z drugiej przez psa. Zobaczymy, kto okaże się silniejszy? :-) Jeśli pies jest silny i dominujący, i nie jesteśmy w stanie wygrać zabawy w przeciąganie to odpuśćmy sobie tą gierkę, bo nasz pupil zauważy w nas słabeusza a nie przywódcę.
  3. Wiewiórka – zabawa polega na uciekaniu przed psem z kawałkiem sznurka, szarpakiem, lub po prostu misiakiem przyczepionym do smyczy. Ciągnięty przedmiot ma być przy ziemi. Psy posiadające instynkt łowcy na pewno nie odpuszczą tej zabawy.
  4. Zabawa w chowanego – podczas spaceru chowamy się psiakowi za drzewem, krzaczkiem lub górką (tak, żeby oczywiście nie widział, w którą stronę się kierujemy) i wołamy jego imię. Jeśli nas znajdzie nagradzamy go smakołykiem lub pieszczotą. I tak w nieskończoność :-)
  5. Szukanie przedmiotów – zabawa polega na odnalezieniu schowanych przez opiekuna zabawek lub smakołyków. Zabawki możemy chować najpierw w niewielkim pomieszczeniu, jeśli pies będzie już wiedział o co chodzi i pokój nie wystarczy, możemy przenieś zabawę do ogrodu. Smakołyki możemy chować zarówno
  6. Zabawy z innymi psami – są bardzo dobrym rozwiązaniem. Psie gonitwy i zapasy pozytywnie wpływają na dobry nastrój i socjalizację czworonoga. Uważam, że każdy pies powinien mieć kudłatych znajomych czy to do zabawy, czy na wieczorny spacer.
  7. Sztuczki – z takiej aktywności nasz psiak też będzie zadowolony o ile dopasujemy zadania odpowiednio do możliwości czworonoga. Możemy zacząć od prostych komend, takich jak siad, podaj łapę czy poproś, gdy pupil je opanuje możemy przejść do większego kalibru. Ważne jest to, aby wspólne sztuczki były pozytywnie kojarzone przez psa,wtedy będzie wykonywał je z przyjemnością.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz